Kokteyl Kadehleri

Kokteyl Kadehleri

Kokteyl kadehleri seçerilirken nelere dikkat edilmeli? Margarita’yı Martini kadehinde yaparsam ne olur? Kokteyl kadehlerinin çok farklı çeşitlerde olması gerçekten de kafa karıştırıcı olabilir.

Kadeh seçimi sadece görsellik değil, içkinin tadını da etkileyen bir unsurdur. Uzun kadehler buz için fazladan boş alan sağlar ve katmanlı kokteyl yapımı için daha uygundur. Geniş kadehler ise sert içkiler için ve kadehin kenarına iliştirilen meyve dilimi tarzı süslemeler için daha uygundur.

İşte kokteyl kadehleri çeşitleri ve bilmeniz gerekenler.

Martini Kadehleri

Martini KadehiJames Bond’un meşhur “shaken not stirred” sözü ile daha da meşhur hale gelen ve ‘kokteyl kadehi’ olarak da anılır. Tüm martini çeşitlerinin yanında Cosmopolitan ve Manhattan gibi sert kokteyller için kullanılmaktadır.

Margarita Kadehleri

Margarita Kadehi

Tekila kategorisinde yer alan kokteyller için tasarlanmıştır. Dar başlayıp genişleyen yapısı genellikle üzerinde kullanılan tuz ve lime için uygundur. Daiquiri gibi çeşitli frozen kokteyllerin yapımında da kullanılır.

Coupe Kadehleri

Coupe Kadehi

Martini kadehine alternatif olarak kullanılan coupe kadehleri soğuyana kadar shaker ile çalkalanan ve kadehin içine buz konmayan kokteyller için kullanılır. Geniş ağızlı yapısı gereği kadehin elinizden ısınmasını engellemektedir.

Hurricane Kadehleri

Hurricane Kadehi

Uzun ve kavisli şekli ile gemici fenerine benzemesi açısından adını aldığı Hurricane kokteyli için kullanılır. Bunun yanında, Piña Colada, Scorpion gibi her türlü tropik kokteyl için de uygundur. İşlevsellikten çok dekoratif yapıdadır.

Şampanya Kadehleri

Şampanya Kadehi

Flute ya da Tullip olarak da geçer. Şampanya ve şampanya kokteylleri için kullanılır. Dar ağzı sayesinde kabarcıkların hızla kaçmasını önlemek için tasarlanmıştır. Klasik şampanya kokteylinin yanında Jacuzzi, Death in the Afternoon gibi kokteyller için de kullanılabilir.

Highball Kadehleri

Highball Kadehi

Adını Highball kokteylinden alır. Alkolsüz kokteyller de dahil olmak üzere buzlu yapılan pek çok kokteyl için uygundur. Dar uzun yapısıyla evlerimizde de sık sık kullandığımız standart bardaklar da bu sınıfa girer. Adını Tom Collins kokteylinden alan Collins de daha dar olmakla birlikte bu sınıfta sayılabilir.

Old-Fashioned Kadehleri

Old-Fashioned Kadeh

Adını Old Fashioned kokteylinden alır. Rocks ya da lowball olarak da bilinir. Su ve meyve suyu içmek için kullandığımız geniş ağızlı bardaklar bu sınıfa girer. Viski içmek için kullanılan kadeh olmasının yanında, genellikle buzlu içilen ve Manhattan gibi bardak içinde hazırlanan kokteyller için kullanılır.

Brandy Snifter Kadehleri

Brandy Snifter KadehiKonyak, viski ve brandy ve bazı şarapların içimi için uygundur. Kısa ve geniş yapısı, içmeden önce koklanması gereken yüksek aromalı içkilerin tat ve kokularının buharlaşarak azalmasını engeller.

Irish Coffee Bardağı

Irish coffee mug kadehi

Farklı şekil ve büyüklüklerde bulunabilir. Kalın camı ve tutacak kısmı ile sıcak içecekler için idealdir. Genellikle klasik Irish Coffee yapımı için kullanılmakla birlikte sıcak pek çok içki türü için de uygundur.

Nick and Nora Kadehleri

Nick and Nora KadehleriAdını 1934 yapımı The Thin Man filminden almaktadır. Martini ya da Coupe kadehleri ile yapılan kokteyllerde alternatif olarak kullanılabilir. İçine buz konmamalı ve buzdolabında soğutulduktan sonra kullanılmalıdır.